| Singular | Dual | Plural |
| Nominative |
प्रतीताक्षरा
pratītākṣarā
|
प्रतीताक्षरे
pratītākṣare
|
प्रतीताक्षराः
pratītākṣarāḥ
|
| Vocative |
प्रतीताक्षरे
pratītākṣare
|
प्रतीताक्षरे
pratītākṣare
|
प्रतीताक्षराः
pratītākṣarāḥ
|
| Accusative |
प्रतीताक्षराम्
pratītākṣarām
|
प्रतीताक्षरे
pratītākṣare
|
प्रतीताक्षराः
pratītākṣarāḥ
|
| Instrumental |
प्रतीताक्षरया
pratītākṣarayā
|
प्रतीताक्षराभ्याम्
pratītākṣarābhyām
|
प्रतीताक्षराभिः
pratītākṣarābhiḥ
|
| Dative |
प्रतीताक्षरायै
pratītākṣarāyai
|
प्रतीताक्षराभ्याम्
pratītākṣarābhyām
|
प्रतीताक्षराभ्यः
pratītākṣarābhyaḥ
|
| Ablative |
प्रतीताक्षरायाः
pratītākṣarāyāḥ
|
प्रतीताक्षराभ्याम्
pratītākṣarābhyām
|
प्रतीताक्षराभ्यः
pratītākṣarābhyaḥ
|
| Genitive |
प्रतीताक्षरायाः
pratītākṣarāyāḥ
|
प्रतीताक्षरयोः
pratītākṣarayoḥ
|
प्रतीताक्षराणाम्
pratītākṣarāṇām
|
| Locative |
प्रतीताक्षरायाम्
pratītākṣarāyām
|
प्रतीताक्षरयोः
pratītākṣarayoḥ
|
प्रतीताक्षरासु
pratītākṣarāsu
|