Sanskrit tools

Sanskrit declension


Declension of अञ्जिसक्थ añjisaktha, n.

Reference(s): Müller p. 114, §238 - .
To learn more, see Regular nouns ending with a, ā, i and u in our online grammar.
SingularDualPlural
Nominative अञ्जिसक्थम् añjisaktham
अञ्जिसक्थे añjisakthe
अञ्जिसक्थानि añjisakthāni
Vocative अञ्जिसक्थ añjisaktha
अञ्जिसक्थे añjisakthe
अञ्जिसक्थानि añjisakthāni
Accusative अञ्जिसक्थम् añjisaktham
अञ्जिसक्थे añjisakthe
अञ्जिसक्थानि añjisakthāni
Instrumental अञ्जिसक्थेन añjisakthena
अञ्जिसक्थाभ्याम् añjisakthābhyām
अञ्जिसक्थैः añjisakthaiḥ
Dative अञ्जिसक्थाय añjisakthāya
अञ्जिसक्थाभ्याम् añjisakthābhyām
अञ्जिसक्थेभ्यः añjisakthebhyaḥ
Ablative अञ्जिसक्थात् añjisakthāt
अञ्जिसक्थाभ्याम् añjisakthābhyām
अञ्जिसक्थेभ्यः añjisakthebhyaḥ
Genitive अञ्जिसक्थस्य añjisakthasya
अञ्जिसक्थयोः añjisakthayoḥ
अञ्जिसक्थानाम् añjisakthānām
Locative अञ्जिसक्थे añjisakthe
अञ्जिसक्थयोः añjisakthayoḥ
अञ्जिसक्थेषु añjisaktheṣu