Sanskrit tools

Sanskrit declension


Declension of प्रजागर prajāgara, n.

Reference(s): Müller p. 114, §238 - .
To learn more, see Regular nouns ending with a, ā, i and u in our online grammar.
SingularDualPlural
Nominative प्रजागरम् prajāgaram
प्रजागरे prajāgare
प्रजागराणि prajāgarāṇi
Vocative प्रजागर prajāgara
प्रजागरे prajāgare
प्रजागराणि prajāgarāṇi
Accusative प्रजागरम् prajāgaram
प्रजागरे prajāgare
प्रजागराणि prajāgarāṇi
Instrumental प्रजागरेण prajāgareṇa
प्रजागराभ्याम् prajāgarābhyām
प्रजागरैः prajāgaraiḥ
Dative प्रजागराय prajāgarāya
प्रजागराभ्याम् prajāgarābhyām
प्रजागरेभ्यः prajāgarebhyaḥ
Ablative प्रजागरात् prajāgarāt
प्रजागराभ्याम् prajāgarābhyām
प्रजागरेभ्यः prajāgarebhyaḥ
Genitive प्रजागरस्य prajāgarasya
प्रजागरयोः prajāgarayoḥ
प्रजागराणाम् prajāgarāṇām
Locative प्रजागरे prajāgare
प्रजागरयोः prajāgarayoḥ
प्रजागरेषु prajāgareṣu