Sanskrit tools

Sanskrit declension


Declension of प्रजागरा prajāgarā, f.

Reference(s): Müller p. 114, §238 - .
To learn more, see Regular nouns ending with a, ā, i and u in our online grammar.
SingularDualPlural
Nominative प्रजागरा prajāgarā
प्रजागरे prajāgare
प्रजागराः prajāgarāḥ
Vocative प्रजागरे prajāgare
प्रजागरे prajāgare
प्रजागराः prajāgarāḥ
Accusative प्रजागराम् prajāgarām
प्रजागरे prajāgare
प्रजागराः prajāgarāḥ
Instrumental प्रजागरया prajāgarayā
प्रजागराभ्याम् prajāgarābhyām
प्रजागराभिः prajāgarābhiḥ
Dative प्रजागरायै prajāgarāyai
प्रजागराभ्याम् prajāgarābhyām
प्रजागराभ्यः prajāgarābhyaḥ
Ablative प्रजागरायाः prajāgarāyāḥ
प्रजागराभ्याम् prajāgarābhyām
प्रजागराभ्यः prajāgarābhyaḥ
Genitive प्रजागरायाः prajāgarāyāḥ
प्रजागरयोः prajāgarayoḥ
प्रजागराणाम् prajāgarāṇām
Locative प्रजागरायाम् prajāgarāyām
प्रजागरयोः prajāgarayoḥ
प्रजागरासु prajāgarāsu