Sanskrit tools

Sanskrit declension


Declension of प्रजीविन् prajīvin, m.

Reference(s): Müller p. 91, §203 - .
SingularDualPlural
Nominative प्रजीवी prajīvī
प्रजीविनौ prajīvinau
प्रजीविनः prajīvinaḥ
Vocative प्रजीविन् prajīvin
प्रजीविनौ prajīvinau
प्रजीविनः prajīvinaḥ
Accusative प्रजीविनम् prajīvinam
प्रजीविनौ prajīvinau
प्रजीविनः prajīvinaḥ
Instrumental प्रजीविना prajīvinā
प्रजीविभ्याम् prajīvibhyām
प्रजीविभिः prajīvibhiḥ
Dative प्रजीविने prajīvine
प्रजीविभ्याम् prajīvibhyām
प्रजीविभ्यः prajīvibhyaḥ
Ablative प्रजीविनः prajīvinaḥ
प्रजीविभ्याम् prajīvibhyām
प्रजीविभ्यः prajīvibhyaḥ
Genitive प्रजीविनः prajīvinaḥ
प्रजीविनोः prajīvinoḥ
प्रजीविनाम् prajīvinām
Locative प्रजीविनि prajīvini
प्रजीविनोः prajīvinoḥ
प्रजीविषु prajīviṣu