Sanskrit tools

Sanskrit declension


Declension of प्रज्ञाला prajñālā, f.

Reference(s): Müller p. 114, §238 - .
To learn more, see Regular nouns ending with a, ā, i and u in our online grammar.
SingularDualPlural
Nominative प्रज्ञाला prajñālā
प्रज्ञाले prajñāle
प्रज्ञालाः prajñālāḥ
Vocative प्रज्ञाले prajñāle
प्रज्ञाले prajñāle
प्रज्ञालाः prajñālāḥ
Accusative प्रज्ञालाम् prajñālām
प्रज्ञाले prajñāle
प्रज्ञालाः prajñālāḥ
Instrumental प्रज्ञालया prajñālayā
प्रज्ञालाभ्याम् prajñālābhyām
प्रज्ञालाभिः prajñālābhiḥ
Dative प्रज्ञालायै prajñālāyai
प्रज्ञालाभ्याम् prajñālābhyām
प्रज्ञालाभ्यः prajñālābhyaḥ
Ablative प्रज्ञालायाः prajñālāyāḥ
प्रज्ञालाभ्याम् prajñālābhyām
प्रज्ञालाभ्यः prajñālābhyaḥ
Genitive प्रज्ञालायाः prajñālāyāḥ
प्रज्ञालयोः prajñālayoḥ
प्रज्ञालानाम् prajñālānām
Locative प्रज्ञालायाम् prajñālāyām
प्रज्ञालयोः prajñālayoḥ
प्रज्ञालासु prajñālāsu