| Singular | Dual | Plural |
Nominative |
प्रज्ञिलः
prajñilaḥ
|
प्रज्ञिलौ
prajñilau
|
प्रज्ञिलाः
prajñilāḥ
|
Vocative |
प्रज्ञिल
prajñila
|
प्रज्ञिलौ
prajñilau
|
प्रज्ञिलाः
prajñilāḥ
|
Accusative |
प्रज्ञिलम्
prajñilam
|
प्रज्ञिलौ
prajñilau
|
प्रज्ञिलान्
prajñilān
|
Instrumental |
प्रज्ञिलेन
prajñilena
|
प्रज्ञिलाभ्याम्
prajñilābhyām
|
प्रज्ञिलैः
prajñilaiḥ
|
Dative |
प्रज्ञिलाय
prajñilāya
|
प्रज्ञिलाभ्याम्
prajñilābhyām
|
प्रज्ञिलेभ्यः
prajñilebhyaḥ
|
Ablative |
प्रज्ञिलात्
prajñilāt
|
प्रज्ञिलाभ्याम्
prajñilābhyām
|
प्रज्ञिलेभ्यः
prajñilebhyaḥ
|
Genitive |
प्रज्ञिलस्य
prajñilasya
|
प्रज्ञिलयोः
prajñilayoḥ
|
प्रज्ञिलानाम्
prajñilānām
|
Locative |
प्रज्ञिले
prajñile
|
प्रज्ञिलयोः
prajñilayoḥ
|
प्रज्ञिलेषु
prajñileṣu
|