| Singular | Dual | Plural |
Nominativo |
प्रज्ञिलः
prajñilaḥ
|
प्रज्ञिलौ
prajñilau
|
प्रज्ञिलाः
prajñilāḥ
|
Vocativo |
प्रज्ञिल
prajñila
|
प्रज्ञिलौ
prajñilau
|
प्रज्ञिलाः
prajñilāḥ
|
Acusativo |
प्रज्ञिलम्
prajñilam
|
प्रज्ञिलौ
prajñilau
|
प्रज्ञिलान्
prajñilān
|
Instrumental |
प्रज्ञिलेन
prajñilena
|
प्रज्ञिलाभ्याम्
prajñilābhyām
|
प्रज्ञिलैः
prajñilaiḥ
|
Dativo |
प्रज्ञिलाय
prajñilāya
|
प्रज्ञिलाभ्याम्
prajñilābhyām
|
प्रज्ञिलेभ्यः
prajñilebhyaḥ
|
Ablativo |
प्रज्ञिलात्
prajñilāt
|
प्रज्ञिलाभ्याम्
prajñilābhyām
|
प्रज्ञिलेभ्यः
prajñilebhyaḥ
|
Genitivo |
प्रज्ञिलस्य
prajñilasya
|
प्रज्ञिलयोः
prajñilayoḥ
|
प्रज्ञिलानाम्
prajñilānām
|
Locativo |
प्रज्ञिले
prajñile
|
प्रज्ञिलयोः
prajñilayoḥ
|
प्रज्ञिलेषु
prajñileṣu
|