Sanskrit tools

Sanskrit declension


Declension of अञ्जिहिषा añjihiṣā, f.

Reference(s): Müller p. 114, §238 - .
To learn more, see Regular nouns ending with a, ā, i and u in our online grammar.
SingularDualPlural
Nominative अञ्जिहिषा añjihiṣā
अञ्जिहिषे añjihiṣe
अञ्जिहिषाः añjihiṣāḥ
Vocative अञ्जिहिषे añjihiṣe
अञ्जिहिषे añjihiṣe
अञ्जिहिषाः añjihiṣāḥ
Accusative अञ्जिहिषाम् añjihiṣām
अञ्जिहिषे añjihiṣe
अञ्जिहिषाः añjihiṣāḥ
Instrumental अञ्जिहिषया añjihiṣayā
अञ्जिहिषाभ्याम् añjihiṣābhyām
अञ्जिहिषाभिः añjihiṣābhiḥ
Dative अञ्जिहिषायै añjihiṣāyai
अञ्जिहिषाभ्याम् añjihiṣābhyām
अञ्जिहिषाभ्यः añjihiṣābhyaḥ
Ablative अञ्जिहिषायाः añjihiṣāyāḥ
अञ्जिहिषाभ्याम् añjihiṣābhyām
अञ्जिहिषाभ्यः añjihiṣābhyaḥ
Genitive अञ्जिहिषायाः añjihiṣāyāḥ
अञ्जिहिषयोः añjihiṣayoḥ
अञ्जिहिषाणाम् añjihiṣāṇām
Locative अञ्जिहिषायाम् añjihiṣāyām
अञ्जिहिषयोः añjihiṣayoḥ
अञ्जिहिषासु añjihiṣāsu