| Singular | Dual | Plural | |
| Nominative |
गाधी
gādhī |
गाधिनौ
gādhinau |
गाधिनः
gādhinaḥ |
| Vocative |
गाधिन्
gādhin |
गाधिनौ
gādhinau |
गाधिनः
gādhinaḥ |
| Accusative |
गाधिनम्
gādhinam |
गाधिनौ
gādhinau |
गाधिनः
gādhinaḥ |
| Instrumental |
गाधिना
gādhinā |
गाधिभ्याम्
gādhibhyām |
गाधिभिः
gādhibhiḥ |
| Dative |
गाधिने
gādhine |
गाधिभ्याम्
gādhibhyām |
गाधिभ्यः
gādhibhyaḥ |
| Ablative |
गाधिनः
gādhinaḥ |
गाधिभ्याम्
gādhibhyām |
गाधिभ्यः
gādhibhyaḥ |
| Genitive |
गाधिनः
gādhinaḥ |
गाधिनोः
gādhinoḥ |
गाधिनाम्
gādhinām |
| Locative |
गाधिनि
gādhini |
गाधिनोः
gādhinoḥ |
गाधिषु
gādhiṣu |