| Singular | Dual | Plural |
Nominative |
जन्मर्क्षम्
janmarkṣam
|
जन्मर्क्षे
janmarkṣe
|
जन्मर्क्षाणि
janmarkṣāṇi
|
Vocative |
जन्मर्क्ष
janmarkṣa
|
जन्मर्क्षे
janmarkṣe
|
जन्मर्क्षाणि
janmarkṣāṇi
|
Accusative |
जन्मर्क्षम्
janmarkṣam
|
जन्मर्क्षे
janmarkṣe
|
जन्मर्क्षाणि
janmarkṣāṇi
|
Instrumental |
जन्मर्क्षेण
janmarkṣeṇa
|
जन्मर्क्षाभ्याम्
janmarkṣābhyām
|
जन्मर्क्षैः
janmarkṣaiḥ
|
Dative |
जन्मर्क्षाय
janmarkṣāya
|
जन्मर्क्षाभ्याम्
janmarkṣābhyām
|
जन्मर्क्षेभ्यः
janmarkṣebhyaḥ
|
Ablative |
जन्मर्क्षात्
janmarkṣāt
|
जन्मर्क्षाभ्याम्
janmarkṣābhyām
|
जन्मर्क्षेभ्यः
janmarkṣebhyaḥ
|
Genitive |
जन्मर्क्षस्य
janmarkṣasya
|
जन्मर्क्षयोः
janmarkṣayoḥ
|
जन्मर्क्षाणाम्
janmarkṣāṇām
|
Locative |
जन्मर्क्षे
janmarkṣe
|
जन्मर्क्षयोः
janmarkṣayoḥ
|
जन्मर्क्षेषु
janmarkṣeṣu
|