Sanskrit tools

Sanskrit declension


Declension of जन्मर्क्ष janmarkṣa, n.

Reference(s): Müller p. 114, §238 - .
To learn more, see Regular nouns ending with a, ā, i and u in our online grammar.
SingularDualPlural
Nominative जन्मर्क्षम् janmarkṣam
जन्मर्क्षे janmarkṣe
जन्मर्क्षाणि janmarkṣāṇi
Vocative जन्मर्क्ष janmarkṣa
जन्मर्क्षे janmarkṣe
जन्मर्क्षाणि janmarkṣāṇi
Accusative जन्मर्क्षम् janmarkṣam
जन्मर्क्षे janmarkṣe
जन्मर्क्षाणि janmarkṣāṇi
Instrumental जन्मर्क्षेण janmarkṣeṇa
जन्मर्क्षाभ्याम् janmarkṣābhyām
जन्मर्क्षैः janmarkṣaiḥ
Dative जन्मर्क्षाय janmarkṣāya
जन्मर्क्षाभ्याम् janmarkṣābhyām
जन्मर्क्षेभ्यः janmarkṣebhyaḥ
Ablative जन्मर्क्षात् janmarkṣāt
जन्मर्क्षाभ्याम् janmarkṣābhyām
जन्मर्क्षेभ्यः janmarkṣebhyaḥ
Genitive जन्मर्क्षस्य janmarkṣasya
जन्मर्क्षयोः janmarkṣayoḥ
जन्मर्क्षाणाम् janmarkṣāṇām
Locative जन्मर्क्षे janmarkṣe
जन्मर्क्षयोः janmarkṣayoḥ
जन्मर्क्षेषु janmarkṣeṣu