Sanskrit tools

Sanskrit declension


Declension of जन्यीया janyīyā, f.

Reference(s): Müller p. 114, §238 - .
To learn more, see Regular nouns ending with a, ā, i and u in our online grammar.
SingularDualPlural
Nominative जन्यीया janyīyā
जन्यीये janyīye
जन्यीयाः janyīyāḥ
Vocative जन्यीये janyīye
जन्यीये janyīye
जन्यीयाः janyīyāḥ
Accusative जन्यीयाम् janyīyām
जन्यीये janyīye
जन्यीयाः janyīyāḥ
Instrumental जन्यीयया janyīyayā
जन्यीयाभ्याम् janyīyābhyām
जन्यीयाभिः janyīyābhiḥ
Dative जन्यीयायै janyīyāyai
जन्यीयाभ्याम् janyīyābhyām
जन्यीयाभ्यः janyīyābhyaḥ
Ablative जन्यीयायाः janyīyāyāḥ
जन्यीयाभ्याम् janyīyābhyām
जन्यीयाभ्यः janyīyābhyaḥ
Genitive जन्यीयायाः janyīyāyāḥ
जन्यीययोः janyīyayoḥ
जन्यीयानाम् janyīyānām
Locative जन्यीयायाम् janyīyāyām
जन्यीययोः janyīyayoḥ
जन्यीयासु janyīyāsu