Sanskrit tools

Sanskrit declension


Declension of प्रज्ञिनी prajñinī, f.

Reference(s): Müller p. 104, §225 - .
To learn more, see Regular nouns ending with ī and ū in our online grammar.
SingularDualPlural
Nominative प्रज्ञिनी prajñinī
प्रज्ञिन्यौ prajñinyau
प्रज्ञिन्यः prajñinyaḥ
Vocative प्रज्ञिनि prajñini
प्रज्ञिन्यौ prajñinyau
प्रज्ञिन्यः prajñinyaḥ
Accusative प्रज्ञिनीम् prajñinīm
प्रज्ञिन्यौ prajñinyau
प्रज्ञिनीः prajñinīḥ
Instrumental प्रज्ञिन्या prajñinyā
प्रज्ञिनीभ्याम् prajñinībhyām
प्रज्ञिनीभिः prajñinībhiḥ
Dative प्रज्ञिन्यै prajñinyai
प्रज्ञिनीभ्याम् prajñinībhyām
प्रज्ञिनीभ्यः prajñinībhyaḥ
Ablative प्रज्ञिन्याः prajñinyāḥ
प्रज्ञिनीभ्याम् prajñinībhyām
प्रज्ञिनीभ्यः prajñinībhyaḥ
Genitive प्रज्ञिन्याः prajñinyāḥ
प्रज्ञिन्योः prajñinyoḥ
प्रज्ञिनीनाम् prajñinīnām
Locative प्रज्ञिन्याम् prajñinyām
प्रज्ञिन्योः prajñinyoḥ
प्रज्ञिनीषु prajñinīṣu