Sanskrit tools

Sanskrit declension


Declension of अञ्जिमती añjimatī, f.

Reference(s): Müller p. 104, §225 - .
To learn more, see Regular nouns ending with ī and ū in our online grammar.
SingularDualPlural
Nominative अञ्जिमती añjimatī
अञ्जिमत्यौ añjimatyau
अञ्जिमत्यः añjimatyaḥ
Vocative अञ्जिमति añjimati
अञ्जिमत्यौ añjimatyau
अञ्जिमत्यः añjimatyaḥ
Accusative अञ्जिमतीम् añjimatīm
अञ्जिमत्यौ añjimatyau
अञ्जिमतीः añjimatīḥ
Instrumental अञ्जिमत्या añjimatyā
अञ्जिमतीभ्याम् añjimatībhyām
अञ्जिमतीभिः añjimatībhiḥ
Dative अञ्जिमत्यै añjimatyai
अञ्जिमतीभ्याम् añjimatībhyām
अञ्जिमतीभ्यः añjimatībhyaḥ
Ablative अञ्जिमत्याः añjimatyāḥ
अञ्जिमतीभ्याम् añjimatībhyām
अञ्जिमतीभ्यः añjimatībhyaḥ
Genitive अञ्जिमत्याः añjimatyāḥ
अञ्जिमत्योः añjimatyoḥ
अञ्जिमतीनाम् añjimatīnām
Locative अञ्जिमत्याम् añjimatyām
अञ्जिमत्योः añjimatyoḥ
अञ्जिमतीषु añjimatīṣu