| Singular | Dual | Plural |
Nominative |
जन्मगृहम्
janmagṛham
|
जन्मगृहे
janmagṛhe
|
जन्मगृहाणि
janmagṛhāṇi
|
Vocative |
जन्मगृह
janmagṛha
|
जन्मगृहे
janmagṛhe
|
जन्मगृहाणि
janmagṛhāṇi
|
Accusative |
जन्मगृहम्
janmagṛham
|
जन्मगृहे
janmagṛhe
|
जन्मगृहाणि
janmagṛhāṇi
|
Instrumental |
जन्मगृहेण
janmagṛheṇa
|
जन्मगृहाभ्याम्
janmagṛhābhyām
|
जन्मगृहैः
janmagṛhaiḥ
|
Dative |
जन्मगृहाय
janmagṛhāya
|
जन्मगृहाभ्याम्
janmagṛhābhyām
|
जन्मगृहेभ्यः
janmagṛhebhyaḥ
|
Ablative |
जन्मगृहात्
janmagṛhāt
|
जन्मगृहाभ्याम्
janmagṛhābhyām
|
जन्मगृहेभ्यः
janmagṛhebhyaḥ
|
Genitive |
जन्मगृहस्य
janmagṛhasya
|
जन्मगृहयोः
janmagṛhayoḥ
|
जन्मगृहाणाम्
janmagṛhāṇām
|
Locative |
जन्मगृहे
janmagṛhe
|
जन्मगृहयोः
janmagṛhayoḥ
|
जन्मगृहेषु
janmagṛheṣu
|