Sanskrit tools

Sanskrit declension


Declension of जन्मगृह janmagṛha, n.

Reference(s): Müller p. 114, §238 - .
To learn more, see Regular nouns ending with a, ā, i and u in our online grammar.
SingularDualPlural
Nominative जन्मगृहम् janmagṛham
जन्मगृहे janmagṛhe
जन्मगृहाणि janmagṛhāṇi
Vocative जन्मगृह janmagṛha
जन्मगृहे janmagṛhe
जन्मगृहाणि janmagṛhāṇi
Accusative जन्मगृहम् janmagṛham
जन्मगृहे janmagṛhe
जन्मगृहाणि janmagṛhāṇi
Instrumental जन्मगृहेण janmagṛheṇa
जन्मगृहाभ्याम् janmagṛhābhyām
जन्मगृहैः janmagṛhaiḥ
Dative जन्मगृहाय janmagṛhāya
जन्मगृहाभ्याम् janmagṛhābhyām
जन्मगृहेभ्यः janmagṛhebhyaḥ
Ablative जन्मगृहात् janmagṛhāt
जन्मगृहाभ्याम् janmagṛhābhyām
जन्मगृहेभ्यः janmagṛhebhyaḥ
Genitive जन्मगृहस्य janmagṛhasya
जन्मगृहयोः janmagṛhayoḥ
जन्मगृहाणाम् janmagṛhāṇām
Locative जन्मगृहे janmagṛhe
जन्मगृहयोः janmagṛhayoḥ
जन्मगृहेषु janmagṛheṣu