| Singular | Dual | Plural |
Nominativo |
जन्मगृहम्
janmagṛham
|
जन्मगृहे
janmagṛhe
|
जन्मगृहाणि
janmagṛhāṇi
|
Vocativo |
जन्मगृह
janmagṛha
|
जन्मगृहे
janmagṛhe
|
जन्मगृहाणि
janmagṛhāṇi
|
Acusativo |
जन्मगृहम्
janmagṛham
|
जन्मगृहे
janmagṛhe
|
जन्मगृहाणि
janmagṛhāṇi
|
Instrumental |
जन्मगृहेण
janmagṛheṇa
|
जन्मगृहाभ्याम्
janmagṛhābhyām
|
जन्मगृहैः
janmagṛhaiḥ
|
Dativo |
जन्मगृहाय
janmagṛhāya
|
जन्मगृहाभ्याम्
janmagṛhābhyām
|
जन्मगृहेभ्यः
janmagṛhebhyaḥ
|
Ablativo |
जन्मगृहात्
janmagṛhāt
|
जन्मगृहाभ्याम्
janmagṛhābhyām
|
जन्मगृहेभ्यः
janmagṛhebhyaḥ
|
Genitivo |
जन्मगृहस्य
janmagṛhasya
|
जन्मगृहयोः
janmagṛhayoḥ
|
जन्मगृहाणाम्
janmagṛhāṇām
|
Locativo |
जन्मगृहे
janmagṛhe
|
जन्मगृहयोः
janmagṛhayoḥ
|
जन्मगृहेषु
janmagṛheṣu
|