Sanskrit tools

Sanskrit declension


Declension of जन्मरोगिणी janmarogiṇī, f.

Reference(s): Müller p. 104, §225 - .
To learn more, see Regular nouns ending with ī and ū in our online grammar.
SingularDualPlural
Nominative जन्मरोगिणी janmarogiṇī
जन्मरोगिण्यौ janmarogiṇyau
जन्मरोगिण्यः janmarogiṇyaḥ
Vocative जन्मरोगिणि janmarogiṇi
जन्मरोगिण्यौ janmarogiṇyau
जन्मरोगिण्यः janmarogiṇyaḥ
Accusative जन्मरोगिणीम् janmarogiṇīm
जन्मरोगिण्यौ janmarogiṇyau
जन्मरोगिणीः janmarogiṇīḥ
Instrumental जन्मरोगिण्या janmarogiṇyā
जन्मरोगिणीभ्याम् janmarogiṇībhyām
जन्मरोगिणीभिः janmarogiṇībhiḥ
Dative जन्मरोगिण्यै janmarogiṇyai
जन्मरोगिणीभ्याम् janmarogiṇībhyām
जन्मरोगिणीभ्यः janmarogiṇībhyaḥ
Ablative जन्मरोगिण्याः janmarogiṇyāḥ
जन्मरोगिणीभ्याम् janmarogiṇībhyām
जन्मरोगिणीभ्यः janmarogiṇībhyaḥ
Genitive जन्मरोगिण्याः janmarogiṇyāḥ
जन्मरोगिण्योः janmarogiṇyoḥ
जन्मरोगिणीनाम् janmarogiṇīnām
Locative जन्मरोगिण्याम् janmarogiṇyām
जन्मरोगिण्योः janmarogiṇyoḥ
जन्मरोगिणीषु janmarogiṇīṣu